Welcome to our online STIP page!

Here you will learn more about WYDOT's State Transportation Improvement Program (STIP) and be able to provide feedback on what improvements are important to you and your community.

WYDOT values your input, advice, and support.


We need your feedback!

WYDOT uses a data-driven decision methodology supported by technical data from a variety of sources to assess the transportation system and develop a program of projects that will yield the highest return on investment. These projects are incorporated into the STIP, to best meet our performance goals, as well as state and federal requirements with our limited funding. The STIP provides a snapshot of existing and proposed projects and their schedules. Since the nature of projects and the funding sources are dynamic, the STIP is continually updated as changes occur. WYDOT is currently developing the STIP for years 2023-2028. WYDOT pledges to do its best to adhere to this program and to serve the public interest through these projects.

What projects are proposed?

Please click on the STIP Public Comment Map link which will take you to an interactive map where you can see current and proposed projects and provide your input. 


The STIP is continually updated based on the following process to adapt to the ever-changing conditions of Wyoming’s transportation system.

 


STIP - What is in the document?

 


How is the program funded?

Funding for the STIP comes from federal and state revenue. Below is an overview of funding for fiscal year 2022.

                   

 


Get in touch

Would you like to talk to someone about projects in your community?

District Contacts:

District 1 District 2 District 3 District 4 District 5
Albany, Carbon, and Laramie Counties

Converse, Goshen, Natrona, Niobrara, and Platte Counties

Lincoln, Sublette, Sweetwater, Teton, and Uinta Counties Campbell, Crook, Johnson, Sheridan, and Weston Counties Big Horn, Fremont, Hot Springs, Park, and Washakie Counties
   Andrea Staley     Senior Public    Relations Specialist
(307) 745-2142 

        Jeff Goetz           Senior Public  Relations Specialist
(307) 473-3303 

Stephanie Harsha       Senior Public         Relations Specialist
(307) 352-3065 

      Laura Dalles       Senior Public Relations Specialist
(307) 674-2356 

   Cody Beers        Senior Public    Relations Specialist
(307) 431-1803 
      Ralph Tarango           District Engineer      (307) 745-2100           Mark Ayen            District Engineer    (307) 473-3223          Tory Thomas             District Engineer       (307) 352-3033         Scott Taylor        District Engineer 
(307) 674-2314 

    Peter Hallsten      District Engineer 
(307) 568-3413 


In-Person Meetings: 

District

Date and Time

Location

1

July 12th at 12 pm

Albany County, Public Meeting at WYDOT Laramie Conference Room, 3411 S 3rd St Laramie, WY 82070

1

July 12th at 6 pm

Albany County Commissioners/City of Laramie Joint Work Session, City Hall, Council of Chambers, 406 E Ivinson Ave Laramie, WY 82070

1

July 20th at 12 pm

WYDOT Rawlins Conference Room, 301 Airport Rd Rawlins, WY 82301

1

July 20th at 4:30 pm

Carbon County Council of Governments, Town Hall, 300 Lincoln Ave Sinclair, WY 82334

1

August 2nd at 9 am

Game and Fish's Elk Room, 5400 Bishop Blvd Cheyenne, WY 82009

1

August 2nd at 1 pm

Laramie County Board of Commissioners, City and County Building, 320 W 19th St Cheyenne, WY 82001

2

June 21st at 9:30 am

Goshen County Courthouse, 2125 E A St Torrington, WY 82240

2

June 21st at 1:30 pm

Niobrara County Courthouse, 424 S Elm St Lusk, WY 82225

2

July 6th at 10:30 am

Converse County Courthouse, 107 N 5th St Douglas, WY 82633

2

July 19th at 11 am

Platte County Courthouse, 800 9th St Wheatland, WY 82201

2

August 2nd at 4 pm

Natrona County Courthouse, County Commission Chambers, 200 N Center St Casper, WY 82601

2

August 4th at 5:30 pm

WYDOT Casper office, downstairs classroom, 900 Bryan Stock Trail Casper, WY 82601

3

July 5th, time TBD

Sublette County Commission, Sublette County Courthouse, 21 S Tyler Ave Pinedale, WY 82941

3

July 19th at 1 pm

Lincoln County Commission, 925 Sage Ave, Suite 302 Kemmerer, WY 83101

3

August 2nd at 10:30 am

Uinta County Commission, 225 9th St Evanston, WY 82930

3

August 16th, time TBD

Sweetwater County, Sweetwater County Courthouse, 80 W Flaming Gorge Way, Suite 115 Green River, WY 82935

3

Date and time TBD

Teton County, location TBD

4

July 11th at 9:30 am

Sheridan County Commission, 224 S Main St Sheridan, WY 82801

4

August 2nd at 9 am

Campbell County Commission, 500 S Gillette Ave Gillette, WY 82716

4

August 2nd at 6 pm

City of Gillette City Hall, 201 E 5th St 3rd Floor Gillette, WY 82716

4

August 15th at 6 pm

City of Sheridan, 55 Grinnell Plaza Sheridan, WY 82801

4

August 16th at 4 pm

City of Buffalo, 46 N Main St Buffalo, WY 82834

4

August 16th at 8:30 am

Johnson County Commission, 76 N Main St Buffalo, WY 82834

4

September 6th at 2:30 pm

Crook County Commission, 309 E Cleveland St Sundance, WY 82729

4

September 6th at 6 pm

City of Sundance, 213 E Main St Sundance, WY 82729

4

September 19th at 6 pm

City of Newcastle, 10 W Warwick St Newcastle, WY 82701

4

September 20th at 9 am

Weston County Commission, One W Main St Newcastle, WY 82701

5

July 19th at 10 am

Big Horn County Courthouse, County Commission Chambers, 420 C St Basin, WY 82410

5

July 19th at 1:30 pm

Commission Chambers, Washakie County Courthouse, County Commission Chambers, 1001 Big Horn Ave, Worland, WY 82401

5

August 2nd at 9 am

Hot Springs County Government Annex Building, County Commission Chambers, 117 N 4th St Thermopolis, WY 82443

5

August 2nd at 1:30 pm

Fremont County Courthouse, County Commission Chambers, 450 N 2nd St Lander, WY 82520

5

August 9th at 11 am

Park County Courthouse, County Commission Chambers, 1002 Sheridan Ave Cody, WY 82414

 

Headquarters Contacts:

Mark Gillett, P.E., Chief Engineer

                        (307) 777-4484                         

Keith Fulton, P.E., Assistant Chief Engineer - Engineering and Planning

(307) 777-4484

Tom DeHoff, P.E., Assistant Chief Engineer - Operations

(307) 777-4484

Sara B. Janes Ellis, Local Government Coordinator

(307) 777-4438

John Davis, Management Services Manager - Grant Information

(307) 777-4158